Колючий дріт – історія і сучасність

Колючий дріт

Колючий дріт винайдений більше ста років тому і має багату історію. Перший колючий дріт був запатентований у Сполучених Штатах у другій половині XIX століття, і, хоча патентів на колючий дріт було подано кілька, винахідником колючого дроту вважається Джозеф Глідден. Саме він запропонував найбільш просту і зручну у виробництві конструкцію колючого дроту, яка не сильно змінилася до наших днів.

Колючий дріт був винайдений саме в США з дуже простої причини – у ті роки відбувалося інтенсивне освоєння західних штатів, і для потреб тваринників потрібен був дешевий і надійний будівельний матеріал, з якого можна було б виготовляти кошари. І, оскільки відчувався значний дефіцит деревини – типового матеріалу для будівництва загород, довелося шукати інші варіанти. І вихід із ситуації був знайдений – з'явився колючий дріт.

Протягом буквально пари років було запропоновано декілька прообразів колючого дроту. Деякі відрізнялися складністю виробництва, деякий колючий дріт сильно травмував тварин, деякі типи колючого дроту не були достатньо міцні і ефективні. І ось, нарешті, в 1874 році, Джозеф Глідден запатентував свій колючий дріт. Надалі Глідден неодноразово вносив поліпшення в конструкцію свого винаходу – колючого дроту, що підтверджується отриманими ним патентами.

Колючий дріт буквально справив бум в галузі тваринництва Сполучених Штатів Америки. Використання колючого дроту дозволило виготовляти дешеві та надійні загони, які неможливо було будувати раніше. Завдяки цьому тваринництво отримало істотний поштовх у розвитку, і одночасно колючий дріт практично знищив ковбоїв, як професію – більшість західних штатів було перегороджено огорожами з колючого дроту вздовж і впоперек.

На початку XX століття на колючий дріт звернули увагу військові, і це послужило початком історії колючого дроту як засобу фортифікації. Розквіт використання колючого дроту в бойових діях припав на Першу Світову війну – саме в цей час колючий дріт https://egoza.ua/ua застосовувалася особливо широко, змінивши тактику бойових дій – війна стала позиційної. У період Першої Світової війни на лінії фронту використовувалися загородження довжиною в десятки кілометрів і шириною в сотні метрів. У цей же період була винайдена спіраль Бруно – одна з найбільш ефективних конструкцій загородження з колючого дроту, яка використовується донині.

Надалі, з появою важкої бронетехніки, значення колючого дроту в бойових діях стало знижуватися, хоча він широко використовувався і під час Другої Світової війни. Але основною областю застосування колючого дроту в XX столітті стала не війна – колючий дріт використовували для огородження місць утримання ув'язнених і концентраційних таборів. Завдяки такому непривабливому використанню, колючий дріт став символом тоталітарних режимів двадцятого століття.

Більше ста років конструкція колючого дроту залишалася незмінною, та й сьогодні він виробляється практично таким, як його задумав Джозеф Глідден. Але в 70-80 роках XX століття була розроблена більш досконала, ніж звичайний колючий дріт, армована колюча стрічка. В даний час колючий дріт повсюдно поступається місцем своєму сучасному варіанту – колючому дроті Егоза.