Системи контролю й керування доступом

Системи контролю й керування доступом

Система контролю та керування доступом – програмно-апаратний комплекс, що дозволяє як обмежити та контролювати доступ відвідувачів і персоналу на територію об'єкту, так і забезпечити або обмежити доступ до різних приміщень на території об'єкта в залежності від різних параметрів – на приклад, від прав доступу або часу доби. Система контролю і керування доступом дозволяє вести оперативний контроль переміщення відвідувачів і персоналу, а також визначати час їхнього перебування на об'єкті.

Система контролю доступу являє собою комплекс, що складається з пристрою зчитування інформації, контролера, що аналізує отриману інформацію і замикаючого пристрою, що обмежує доступ. У найпростішому випадку система контролю доступу може являти собою електромеханічний замок, керований контролером з клавіатурою, а може бути складною програмно-апаратною системою, що включає в себе десятки пристроїв введення інформації, замикаючих пристроїв, і систему комп'ютерів, обробляючу інформацію та контролюючу переміщення різних осіб по території, що охороняється.

Схема систем контролю й керування доступом

У системах контролю доступу використовуються різні типи зчитувачів інформації. Це може бути клавіатура для введення коду, зчитувач ключів «таблеток» або електронних карт, а можливий і більш складний варіант – аналізатор відбитків пальців, сітківки ока, голосу та інших біометричних параметрів людини. Ступінь складності зчитувачів інформації безпосередньо залежить від рівня безпеки об'єкта.

Взаємодія між пристроєм зчитування інформації та замикаючим пристроєм може здійснюватися різними контролерами – від простого варіанту, коли автономний контролер дозволяє управляти замком при наборі коду на клавіатурі, до більш складних систем, коли контролери включені в загальну комп'ютерну мережу системи безпеки об'єкту, що охороняється.

Обмежувати переміщення відвідувачів і персоналу по території об'єкта можуть пристрої різного типу. У першу чергу, це електричні та електромеханічні замки, встановлені на вхідних дверях. Для управління переміщенням персоналу та відвідувачів також використовуються турнікети різного типу – від простих вертушок до більш складних конструкцій, які повністю блокують можливість переміщення. Управління рухом автомобільного транспорту здійснюється за допомогою керованих контролерами шлагбаумів та інших пристроїв, що обмежують можливість переміщення машин.

Практично завжди системи контролю та керування доступом інтегруються з системами відео спостереження, що дозволяють візуально контролювати відповідність дійсності даних, одержуваних системою управління доступом, завдяки чому ефективність роботи системи контролю та керування доступом значно підвищується.