Пожежні системи

Пожежні системи сигналізації

Пожежні системи – це сукупність технічних засобів, що дозволяють своєчасно відреагувати на виникнення пожежі, дати сповіщаючий сигнал і запобігти загибелі і травмам людей, а також уникнути масштабного псування майна. Пожежна система забезпечує функцію, аналогічну будь охоронній системі – моніторинг. Однак кожна система безпеки контролюється автономно одна від одної. Загальний принцип роботи протипожежної системи зводитися до того, що у разі виникнення загоряння спрацьовує датчик, встановлений у визначеному місці на контрольованій території чи об'єкті, цей сигнал надходить на пристрій прийому і контролю. Разом з цим виконується запуск сигналізації – світло і звук. Надалі йде передача на пункт контролю оператора.

До основних функцій системи пожежної безпеки належить виявлення пожежної небезпеки; аналіз і фіксування інформації, що надійшла; створення сигналу небезпеки; подача команди на включення пристроїв, блокуючих дію пожежі (автоматичних установок пожежогасіння, видалення диму і т.д.).

Схема підключення пожежної системи

Сучасна система пожежної безпеки має наступні конструктивні вузли:

– Пристрій прийому і контролю (про який говорилося раніше).
– При необхідності – прилад для зв'язку декількох датчиків, від двох і вище (ретранслятор).
– Конвертори інтерфейсу і повторювачі сигналу (при необхідності).
– Панель пожежної охорони (у більш масштабних об'єктах може бути ПК з певним програмним забезпеченням).

Варіантів передачі сигналу між окремими частинами системи існує кілька

– Зв'язок через модем.
– Зв'язок через мережу інтернет.
– Зв'язок по волоконно-оптичним кабелям.
– Зв'язок через мобільний зв'язок.

Основна відмінність між основними видами пожежних систем – це принцип дії і функціональність конкретного виду сигналізації.

Неадресні або порогові пожежні системи – особливість полягає в тому, що, коли датчик фіксує пожежну небезпеку, система оповіщення формує загальний сигнал тривоги. Ідентифікувати осередок пожежі можна тільки виходячи з номера шлейфа, конкретний датчик при цьому не позначається. Дані системи можуть бути рекомендовані тільки невеликим об'єктам.

Адресні пожежні системи – дані системи повністю протилежні попереднім. Хоча сигнал аналогічним чином йде від конкретного датчика, але в шлейфі сигналізація фіксує, звідки конкретно надійшов сигнал. Таким чином, зону потенційної небезпеки можна визначити абсолютно точно.

Адресно-аналогові пожежні системи – в даній системі застосовуються найбільш «розумні» системи оповіщення. Принцип роботи даної системи полягає в тому, що, на відміну від перших двох систем, що не датчик контролює умови в приміщенні, а станція. Саме станція реагує на зміну температури або задимленість в приміщення, датчик лише виконує отримання інформації. Зручність даної системи полягає в тому, що є можливість виявити небезпеку на ранніх стадіях і усунути її. Не можна не сказати, що дана система пожежної безпеки може проходити настройку під відповідні умови, не перериваючи процесу роботи.

Розібравши принцип роботи конкретного виду системи пожежної безпеки, а так само загальні для всіх систем принципи, можна вибрати ту, що підходить саме вам. Не слід забувати, що система пожежної безпеки може захистити від небажаних наслідків ваше майно або навіть ваше життя.