Пожежні датчики

Датчики пожежні

Датчиками в протипожежній системі прийнято називати чутливі елементи, які відповідають за прийняття інформації та перетворення її в електричний сигнал. Робота датчика ґрунтується на виявлення фізичних змін в приміщення – це може бути звук, температура або дим. При впливі зовнішніх факторів датчики передають оброблений сигнал по каналах дротового або бездротового з'єднання. Слід зазначити, що термін «датчик» не зовсім вірний, тому що датчик є лише частиною системи сповіщувача, хоча повсюдно можна зустріти застосування терміну датчик там, де слід було б сказати «сповіщувач». Сам по собі датчик – це частина системи і головна його функція полягає в прийомі сигналу. Тоді як функції «сповіщувача» можуть бути досить різноманітні в залежності від моделі. В основному перелік цих функцій наступний – обробка та передача сигналу, рідше – включення системи пожежогасіння.

Конструкція пожежних датчиків

Розібравшись з кінцевою метою роботи сповіщувача – подача сигналу, потрібно сказати про різні типи сигналів:

Дворежимний сигнал – сповіщувач може зраджувати сигнал про існуючий пожежі, так і про його відсутність. Сигнал «відсутність пожежі» на перший погляд видається не важливим, але насправді наявність цього сигналу – показник справності пожежної системи.

Багаторежимні сигнали – сповіщувач може передавати інформацію про характер несправності і навіть про появу сміття в самому сповіщувачі. Варіантів передачі існує два види – сигнал передається по кабелю, або за допомогою бездротового зв'язку.

Окремо слід зазначити, що різні сповіщувачі реагують на умови зміни контрольованого параметра, тобто умови виникнення вогнища загоряння:

– Максимальне критична умова, необхідна для спрацьовування порогового сповіщувача, наприклад – підняття до критичного рівня температури.
– Реагувати на зміну показників відслідковуємого параметра – принцип роботи диференціального сповіщувача.
– Комбіновані сповіщувачі – включають в себе можливості перших двох.

За критеріями розміщення на об'єкті, сповіщувачі робитися на три види:

– Точковий – сповіщувач разом з датчиком для відстеження конкретного місця.
– Багатоточечний – припускає підключення до одного сповіщувача декілька датчиків.
– Лінійний – для контролю уздовж певної лінії.

Основний критерій класифікації принципу роботи сповіщувачів – той вплив, який викликає спрацьовування пристрою:

– Теплові – реагують на зміну температури в приміщення. Установка даного типу пристроїв проводиться на підприємствах, де загоряння викликає провокує великий викид тепла – наприклад, склад паливно-мастильних матеріалів. Застосування таких сповіщувачів в адмінбудинках або в побутових приміщеннях заборонено.
– Димові сповіщувачі є найпоширенішими. Подача сигналу виникає за умови потрапляння в датчик продуктів горіння.
– Сповіщувачі, що реагують на інфрачервоне випромінювання полум'я. Подібні пристрої застосовуються в тих умовах, де велика ймовірність виникнення пожежі, а застосування двох попередніх типів випромінювачів не доцільно.

Розглянувши необхідні умови для надійної роботи датчика, або правильніше сказати – сповіщувача, позначивши види і типи датчиків, можна прийняти рішення, який варіант найбільш підходить. Існує безліч об'єктів, що потребують пожежної безпеки, і лише вам, як власникові, слід визначити рівень вашої пожежної безпеки.