Датчики руху

Інфрачервоні датчики руху

Датчики руху – це пристрої, здатні реагувати на переміщення предметів і людей в контрольованій зоні. У побутовому спілкуванні під датчиками руху мають на увазі датчики інфрачервоного випромінювання, що реагують на його зміну.

Принцип роботи датчика руху можна описати таким чином. Тіло людини має температуру приблизно 36-37 градусів і випромінює інфрачервоні хвилі. Дані хвилі сприймаються чутливим піроелектричні детектором – власне, самим датчиком руху. Система самого пристрою складається з так званих лінз Френеля і безпосередньо інфрачервоного сенсора. Система оптики розташовується зазвичай на відстані півтора або двох сантиметрів. Конструкція оптичної системи наступна – від 20 до 60 лінз сірого або молочного кольору, які фокусують отримані інфрачервоні хвилі на інфрачервоному датчику, кількість і розташування лінз визначають розмір контрольованої датчиком руху зони. Сигнал, що формується сенсором, надходить на підсилювач, де значно зростає, проходить перетворення в цифровий формат і, в кінцевому підсумку, надходить на реле – у цей момент відбувається замикання контактів і виникнення сигналу тривоги. Головна умова надійної роботи датчика полягає у вимозі, щоб градієнт температур в приміщення або на вулиці – там, де встановлений датчик, відрізнявся на 5 градусів.

Основними параметрами, які можуть змінюватися власником об'єкту, що охороняється, для отримання найбільш надійної інформації про охоронюваному об'єкті, можуть бути наступні.

– Часовий проміжок відключення. Дана настройка необхідна для того, щоб відключати датчик з моменту останнього руху, інтервал може бути в межах від 5 секунд до 10 хвилин.
– Необхідна кількість освітлення. Зазначена функція створює необхідні для роботи датчика руху умови при існуючому освітленні. В цілому, якщо рівень освітлення нижче необхідного, датчик руху спрацьовує автоматично.
– Рівень чутливості. Тут все просто – чим вище виставлений рівень чутливості, тим більше буде ймовірність спрацьовування у разі руху.

Для забезпечення найбільш кращого рівня захисту об'єкта необхідно врахувати наступні параметри.

– Місце майбутньої установки датчика руху відіграє важливу роль при покупці. Різні датчики володіють різними варіантами кріплень, різним рівнем захисту від пилу і вологи (якщо є необхідність монтування на вулиці).
– Обладнання зони спрацьовування. Тут важливо пам'ятати вказану в самому початку умову, що датчик має певний радіус дії. Виходячи з цього, при виборі датчика руху важливо враховувати розміри приміщення і наявність у ньому сторонніх предметів. Такі матеріали, як скло, не пропускає через себе інфрачервоне випромінювання, а додаткові предмети – карнизи, люстри погіршують якість одержуваного сигналу.
– Кут огляду датчика. Ця умова визначає місце розміщення датчика. Кут, який можуть охоплювати датчики руху, може бути в межах 180-360 градусів. Для прикладу, ті датчики, у яких кут 180 градусів, доцільно використовувати в системі контролю вхід-вихід.
– Налаштування часу включення-виключення. Це одна з функцій, на яку слід звернути увагу, оскільки на великих підприємствах, де є необхідність установки декількох датчиків руху, співробітникам слід розраховувати свій маршрут, щоб не потрапляти в поле працюючих датчиків.

Використання датчиків руху значно підвищує рівень захисту об'єкта та контролю його території. Більше того, датчики руху являють собою один з найбільш ефективних елементів систем охоронної сигналізації. Уважність при виборі і установці датчиків руху забезпечить хороший рівень роботи і тривалий термін експлуатації охоронного обладнання.