Турнікети

Турнікети для контролю доступу

Турнікет являє собою механізм, що забезпечує контроль і пропуск людей на об'єкт. Функціонально турнікет зручний для авторизації при проходженні на об'єкт або вихід з нього, а також для контролю оплати. Історія турнікетів налічує приблизно 100 років. Вперше вони були застосовані в магазинах самообслуговування в США. На просторах СРСР турнікети з'явилися приблизно в кінці 50-х років минулого сторіччя в Московському метрополітені.

На сьогоднішній день різновидів турнікета існує досить багато. Вони відрізняються по конструкції, по наявності або відсутності електронних пристроїв та інших механізмів, за розмірами – розрахованим на повний зріст людини або на рівень метрової висоти. В окремих випадках в конструкції турнікета може бути обладнаний шлюз, блокуючий прохід для порушника. Однак вищевказана конструкція повинна бути здатна на екстрене відкривання при виникненні форс-мажорній ситуації.

Типи турнікетів

Основних видів турнікетів існує 3. Триподи – найпоширеніший вид турнікетів, роторні (розрізняють острівні і півострівні) і стулчасті турнікети (обладнані оптикою і додатковими датчиками).

Триподи являють собою найпростішу конструкцію турнікета. Планки, що обмежують шлях, як правило – 3 штуки, встановлюються на спеціальний обертовий барабан з нахиленою під кутом вниз віссю. Одна з планок розташовується паралельно лінії підлоги, в той момент, коли дві інших спрямовані вниз і жодним чином не задіяні. При проходженні людина штовхає верхню планку, що призводить барабан в обертання, і планка опускається вниз, коли інша встає на її місце. Перевагою турнікета тріпода можна назвати простоту конструкції, невеликі габарити і можливість швидкого усунення планки при необхідності масового пропуску людей в критичній ситуації. Однак слід сказати, що для надійного контролю одного тріпода недостатньо – планку легко можна подолати при необхідності. Доцільно в даному випадку створити умови для затримання порушника при необхідності.

Роторні турнікети являють собою вісь, на якій перпендикулярно самої осі і паралельно один одному закріплені планки для обмеження руху. Варто сказати, що роторні турнікети забезпечують найбільш жорстку систему контролю та пропуску. Допускаються модифікації в повний зріст людини і в половину зросту. При необхідності пропуску великої кількості людей доцільно поставити декілька даних турнікетів. Турнікети в половину зросту добре вписуються в інтер'єр приміщень.

Стулчасті турнікети – більш просунута модель турнікетів, з використанням електронних блоків і датчиків механізмом оповіщення про прохід людини через турнікет. Наявність датчиків в інших турнікетах опціональна, в стулчастих ж – необхідна умова, щоб запобігти проходу кількох людей під час відкритих стулок. Також може відрізнятися принцип роботи – стулки турнікета можуть бути відкриті і закриватися тільки у випадку виникнення певної ситуації і навпаки – відкриватися тільки при необхідності проходу.

Вище наведені основні типи конструкцій турнікетів, однак, варіантів виконання турнікетів по зовнішніх і технічним характеристикам існує набагато більше. Важливо зрозуміти, що тільки в залежності від умов і вимог на конкретному об'єкті, що охороняється можна вибрати певний турнікет, який найдоцільніше використовувати.